Измина месец от началото на сезона в НБА и това, което мога да кажа за момента е следното – Какъв сезон само! Едва ли скоро е имало толкова интересен старт. Първите 30 дни бяха изпълнени с множество абсурдни статистики, постижения, нови рекорди и какво ли още не. Време е за преглед на всичко най-интересно от началото на сезона досега. Here we go!
ИЗНЕНАДИТЕ
Чикаго Булс – Ще излъжа ако кажа, че очаквах Булс да започнат толкова успешно кампанията. Джими Бърлър прави сериозна заявка за All-NBA отбор в края на сезона, а Дуейн Уейд изведнъж се превърна в надежден стрелец от тройката. Чикаго водеше лигата по процент на стрелба от далечно разстояние след първата седмица, но с времето се смъкна до 18-то място във въпросната класация. Възможно е регресът в тази посока да продължи, но ветеранското присъствие сякаш гарантира място на „биковете“ в плейофите.
Основен въпрос пред Фред Хойбърг остава да разгадае загадката за правилното комбиниране на минутите на Уейд, Рондо и Бътлър, тъй като когато тримата са едновременно на игрището Булс изпитват затруднения, от колкото когато някой от тях е на пейката.
Лос Анджелис Лейкърс – Люк Уолтън направи цялостна трансформация в Ел Ей и в момента Лейкърс са един от най-забавните отбори за наблюдаване. „Езерняците“ навлизат в трудна част от календара и програмата им става доста по-сложна, но към момента тимът се намира на една победа от осмата позиция на запад. Участие в плейофите все още е по-скоро нереално, но когато успееш да превърнеш дори Ник Йънг в носещ позитиви играч, то значи няма невъзможни неща.
Цялата лига – Никой не танква – една от причините стартът на сезона да е толкова вълнуващ. Това по всяка вероятност ще се промени, но е много по-лесно да се смъкнеш в класирането дори и само с 2-3 загуби, когато всички отбори в асоциацията се опитват да побеждават.
РАЗОЧАРОВАНИЯТА
Не бих казал, че някое от следващите може да се категоризира като изненада. Започвайки от източната конференция:
Индиана Пейсърс – Когато се отървеш от добър треньор по необясними причини и се опитваш да се превърнеш в нещо, което не си, захвърляйки рецептата за успеха през последните години, то напълно логично е нещата да не се развият както ти се иска. Индиана бе солиден отбор, акцентиращ върху играта в защита при Франк Вогъл. Сега отбраната им заема 15-та позиция в лигата.
„Няма доверие, няма химия, няма вяра. В момента сякаш сме безжизнени“.
Това са думи на Пол Джордж по-рано този месец. Има отбори в лигата, които проверяват опцията крилото на Пейсърс да е налично за трейд. Към момента Лари Бърд отхвърля всякакви подобни инсинуации, но Джордж най-вероятно ще е свободен агент по-следващото лято. Часовникът тиктака.
Вашингтон Уизардс – Скот Брукс може да не е добър треньор, но ситуацията, в която се намира в момента, е токсична. След като имаше търкания между Джон Уол и Брадли Бийл, станали достъпни за медиите преди началото на сезона, наскоро Марчин Гортат в прав текст заяви, че Вашингтон има най-слабата пейка в лигата. Страхотен начин за изграждане на team chemistry …
Уизардс не разполагат с много от гледна точка на драфт пикове и играчи, които да предложат в замяна, за да подсилят състава си. Може би е време Бийл да бъде трейднат с оглед неразбирателствата с Уол, както и факта, че прекарва голяма част от сезона в лазарета. Цената му в момента обаче не е твърде висока.
Орландо Меджик – Напълно очакван слаб старт за тима с един от най-неадекватните ростъри в лигата. Ибака и Биомбо показват проблясъци, които обаче са толкова чести, колкото и моментите, в които някой се сеща за Орландо, когато говори за НБА. Джеф Грийн играе титуляр по някакви необясними причини, а идеята „да превърнем Аарън Гордън в Дреймонд Грийн“ за момента си остава само идея. Марио Хезоня е замразен на пейката и ще трябва истинско чудо, за да успеят Меджик да преобърнат развоя на кампанията.
Колкото и да харесвам Франк Вогъл, то началото на престоя му в Орландо може да се категоризира по всякакви начини, но не и като успешно.
Преминаваме към западната конференция:
Ню Орлеанс Пеликанс – Може би ставаме свидетели на пропиляване младините на Антъни Дейвис. Пеликанс записаха няколко поредни победи след завръщането на Джру Холидей, но към момента изглеждат много далеч от участие в плейофите и това се дължи на убийствено слабия старт на сезона. „Веждата“ записва абсурдни цифри всяка вечер и заслужава да е в разговора за MVP, но с подобен отборен баланс това няма как да се случи.
Когато Ако Ню Орлеанс изгубят шансове да се борят за плейофна позиция е доста възможно договорът на Алвин Джентри да бъде прекратен.
Далас Маверикс – Твърде сурово е да наричаме Маверикс разочарование. Просто погледнете към този ростър. Далас в момента е най-слабият отбор в лигата. Само преди няколко дни Рик Карлайл трябваше да заложи на четирима играча в стартовата си петица, който не са били избрани в драфта. Да, един от тях е Уесли Матюс, но останалите звучат като случайно генерирани имена в NBA 2K. Контузии на Дирк Новицки, Андрю Богът и Дерън Уилямс са една от причините за най-слабия старт в историята на тима, но едва ли е шок за някого, че точно тези играчи са контузени.
НА РЪБА НА ОТЧАЯНИЕТО
Това са отборите, които трудно биха могли да бъдат обявени за разочарования, но клонят в тази посока:
Минесота Тимбърулвс – Бях споменал, че е много трудно да скочиш от 30 на 50 победи само за един сезон. Наличието на талант само по себе си не печели мачове. Липсата на ветеранско присъствие в редиците на Минесота е може би водещата причина „вълците“ да са спечелили едва 6 от първите си 18 мача. Том Тибодо пък се завръща към стари лоши навици да претоварва титулярите си, оставяйки ги в игра за твърде много минути.
Сакраменто Кингс – Време е да сложим край на сагата около ДеМаркъс Къзънс. Нещата няма да се случат в Сакраменто. И причината по-скоро е в играча. Липсата на уважение, било то към съдии, съотборници, треньори и какво ли още не може да се забележи в почти всеки мач. Къзънс има нужда от солиден отбор с ясен и вече изграден облик, от който той да бъде респектиран. Друг е въпросът дали подобен отбор ще реши да рискува в опит да привлече центъра в редиците си.
Милуоки Бъкс – Янис е страхотен, но от там нататък нещата в Милуоки са мъгляви. Ротацията при високите играчи е доста неясна, като Грег Монро е най-сериозният кандидат за трейд в лигата, но за момента има липса на купувачи.
НАГРАДИ
MVP – Персонален Топ 5:
1. Джеймс Хардън
2. Ръсел Уестбрук
3. ЛеБрон Джеймс
4. Кевин Дюрант
5. Крис Пол
Хардън и Уестбрук на практика в момента са One-man-show за своите отбори, но балансът на Хюстън е по-добър от този на Оклахома. ЛеБрон продължава да доминира без да си дава много зор, но Източната конференция все още отстъпва значително на нивото на конкуренция на запад. Уориърс, въпреки най-добрия рекорд в лигата за момента, са представени от Дюрант и то чак на четвърта позиция, тъй като ще бъде доста трудно да се отличи само един играч от „воините“. Въпреки това ефективността на Кей Ди за момента е повече от задоволителна. На пето място се нарежа Крис Пол, който също може да се похвали с изключително ефективно представяне до момента, макар и цифрите му да не са чак толкова главозамайващи.
Други играчи, които заслужават да бъдат споменати: Стеф Къри, Кауай Ленард, Блейк Грифин, ДеМар Дероузан, Кемба Уолкър.
Rookie Of the Year – ДЖОЕЕЕЕЕЕЕЛ ЕМБИИИЙЙЙД! Центърът на Филаделфия има средни показатели от 18 точки, 8 борби и 2.5 блока при 48% успеваемост от полето и 51% от тройката. И всичко това само за 23 минути на мач. Към момента няма други новобранци, които да се доближават до представянето на Ембийд.
Defensive Player Of the Year: Както през миналия сезон, така и този главните кандидати за отличието са Кауай Ленард и Дреймонд Грийн. Мнозина специалисти смятаха, че липсата на „истински център“ ще е пагубна за представянето в дефанзивен план на Голдън Стейт, но към момента „воините“ разполагат с 8-та най-добра защита в лигата. Oгромна причина за това е именно играта на Грийн и това го извежда с едни гърди напред спрямо Кауай.
ЦИФРИ
Всеки един от следващите редове в малка или голяма степен звучи абсурдно:
- Продължавайки с темата „защита“, Кауай Ленард е единственият активен състезател в НБА, който има повече откраднати топки от колкото лични нарушения в кариерата си. 608 срещу 603 към 29.11.2016.
- Играчи, пазени от Дреймонд Грийн, имат комбинирано 30% успеваемост при стрелба от периметъра и в подкошието този сезон.
Draymond Green is allowing a combined 30% shooting defending one-on-one on the perimeter and in the post early on this season.
— Synergy Sports Tech (@SynergySST) November 29, 2016
- Ръсел Уестбрук има средни показатели от 31 точки, 12.5 борби и 11.4 асистенции. Не, няма правописна грешка. Това е трипъл-дабъл средно на мач. Последният (и единственият) постигал подобно постижение, е Оскар Робъртсън през далечната 1961. Разликата спрямо тогава е, че темпото на игра е било доста по-бързо и Оскар е разполагал с доста повече възможности да запише абсурдните си статистики.
Just dropped this on SportsCenter w/ @CostaRica79 and @bball_ref: it is absurd what Russ is doing with 25 fewer possessions than Big O. pic.twitter.com/oYrb0UB7AJ
— Tom Haberstroh (@tomhaberstroh) November 26, 2016
- И отново Уестбрук.
Russell Westbrook has 7 triple-doubles in 18 games this season.
The Knicks franchise has 7 triple-doubles in 2,137 games since 11/22/1991.
— Tommy Beer (@TommyBeer) November 29, 2016
- Джеймс Хардън е първия играч след Майкъл Джордан от сезон 1998-99, записал шест мача с 30 точки и 15 асистенции в рамките на един месец.
- Кевин Дюрант към момента записва сезона с най-ефективна стрелба в историята на лигата за играч, който отбеляза 25+ точки средно на мач.
- Далас Маверикс отбелязват едва 0.84 точки след грешка на противника (Points Per Possession after Turnover), което твърдо ги нарежда на последна позиция в лигата. Няма друг тим, който да пада по 1.05 точки за нападение, дошло след търноувър.
QUICK HITTERS
- Уориърс са на път да превърнат Джавейл МакГий в използваем играч.
- Юта е един от най-опасните отбори на запад, въпреки текущата позиция на тима в класирането.
- Девин Букър е едно от разочарованията на сезона, що се отнася до очаквания към определени играчи.
- Орландо трябва да търси трейд за някой от Ибака, Биомбо или Вучевич.
- Торонто и Бостън са двата тима, които могат да създадат проблеми на Кливланд в плейофите.
- Маями на изток и Финикс на запад са отборите, които най-вероятно първи ще започнат да танкват.