Началото на новия сезон в НБА чука на вратата и остават броени часове до първия съдийски сигнал в Куикън Лоунс Арина, където защитаващия титлата си тим на Кливланд ще посрещне „супер отбора“ на Ню Йорк Никс и ще получи шампионските си пръстени.
Съществуват безброй въпроси около баскетболния свят отвъд океана, взимайки предвид множеството промени случили се през лятото – нови лица в нови отбори, модификации в правилата и (евентуално) новото търговско споразумение между лигата и играчите. За това едва ли има по-подходящ, както и по-неподходящ момент да обърнем внимание на всички тях.
* * *
Няма да правя обзорен преглед на всеки един отбор, но все пак трябва някаква отправна точка и тя ще бъде избрана на база класирането в лигата през предходния сезон.
ФИЛАДЕЛФИЯ 76ЪРС
За поредна година изборът на Сиксърс от драфта е контузен. Бен Симънс получи фрактура на стъпалото и по всяка вероятност ще пропусне голяма част от сезона, а ако в организацията на Фили са по-предпазливи, може би и цялата кампания. Обстановката се влоши допълнително след като в последните дни стана ясно, че Нерленс Ноел има нужда от операция на коляното и едва ли можем да очакваме повече от 20 победи този сезон.
Поводи за прекалено голямо вълнение: ДЖОЕЛ ЕМБИЙД! Плодът на труда на Сам Хинки (и съвременното въплъщение на Хакийм Оладжуон) най-накрая е здрав и показва защо имаше толкова много еуфория около него през 2013. Ембийд, собственоръчно избрал прякора „The Process“, демонстрира симптоми на млада супер звезда по време на предсезонната подготовка, въпреки че имаше ограничение в игровите минути. Джо-Джо е огромен. Както на размери спрямо средностатистическия център в лигата, така и при изявите си в социалните мрежи. Солидна игра както с гръб, така и с лице към коша, стрелба от тройката, плавно движение по паркета, добри инстинкти в защита и способност да вкарва фаловете си. Ембийд би бил един от кандидатите за Rookie Of the Year, но все още не е ясно дали минутното ограничение няма да се запази за целия сезон.
Във Фили най-накрая акостира и Дарио Шарич, около когото също има доста големи очаквания. Хърватинът показа завидни умения в мачовете преди началото на сезона и най-вероятно ще бъде поставен директно в стартовата петица на тима. Това означава, че Джалил Окафор по всяка вероятност ще трябва да се задоволи с роля на резерва, като именно неговото име ще бъде едно от най-често спряганите за потенциален трейд. Сиксърс няма да спечелят много мачове и през този сезон, но вече има истински поводи за радост и поглед към бъдещето, изпълнен с надежда. Here they come, 76ers!
БРУКЛИН НЕТС
Можете ли да изброите имената на пет играча от състава на Нетс?
Тимът от Ню Йорк ще има право на селекция от драфта през този сезон – макар и не свой, освен ако не завърши с по-добър рекорд от Бостън – което е може би единствената оптимистична нотка в редиците на черно-белите. Цветовата гама на отбора напълно отразява чувството на баскетболна смърт, което се е настанило сред неговите привърженици.
Тандемът Брук-Лин, дебютът в треньорската професия за Кени Аткинсън, опитът за възраждане на кариерата на Антъни Бенет и моментите, в които ще се опитате да произнесете правилно името Ронде Холис-Джеферсън, са нещата, които трябва да се свързват с Нетс през този сезон. Генералният мениджър на тима и възпитаник на школата на Грег Попович, Шон Маркс, има доста работа пред себе си, за да превърне Бруклин в баскетболен отбор, за който на някой му пука.
Поводи за вълнение: Няма
Друго име, което ще се подмята често на трансферния пазар – Брук Лопез.
НЮ ЙОРК НИКС
Има два типа хора. Тези, които мислят, че Ню Йорк ще бъде един от водещите отбори в лигата през този сезон и тези, които са реалисти. *SPOILER ALERT* Годината е 2016.
Кармело Антъни, Дерик Роуз и Йоаким Ноа имат общо три здрави колена помежду си. Роуз пропусна целия тренировъчен лагер и предсезонната подготовка, тъй като бе замесен в дело за групово изнасилване (Роуз бе обявен за невинен от съдебните заседатели). Брендън Дженингс е решил, че той трябва да бъде титулярния пойнт гард на тима. Фил Джаксън по всяка вероятност ще се върне в Лос Анджелис след края на сезона. Не е ясно с каква „форма“ ще бъде нападението на тима. Дали ще бъде търсен отново „триъгълникът“ и ако да, то в каква посока ще сочи тъпият ъгъл?
Може би подхождам с твърде голям скептицизъм. Джеф Хорначек изглеждаше като компетентен треньор при престоя си във Финикс и ако получи свобода за действие, то Никс могат да бъдат трансформирани в конкурентоспособен баскетболен отбор.
Поводи за вълнение: Латвийският еднорог. Порзингис ще започне своята втора година в лигата и се очаква да видим прогрес в представянето му. Може ли да бележи с гръб към коша? Може ли да пази гардове по периметъра, когато му се налага? Два ключови въпроса, от чиито отговори зависи дали Никс разполагат с много добър или с феноменален играч.
Сезонът ще бъде доста важен и за Кармело Антъни. Баскетболната философия на Хорначек би трябвало да създаде по-лесни възможности за вкарване за крилото на Никс. Лятото на Мело бе съсредоточено основно в изявяването на активна гражданска позиция от неговата страна относно социалните проблеми, затрупали ежедневието в Америка. Но ето че сме пред старта на новата кампания и погледите са насочени към баскетболното игрище. Часовникът тиктака. Кармело е на 32. Може ли да изведе този отбор поне до плейофи?
МИЛУОКИ БЪКС
Бъкс получиха сериозен удар по амбициите си за новия сезон, когато се разбра, че Крис Мидълтън ще остане извън игра между 6 и 8 месеца заради проблеми с подколянното сухожилие, изискващи оперативна намеса. Това обаче не означава, че Милуоки няма да се представи по-добре спрямо предходната кампания, която остави доста горчив привкус сред феновете на отбора.
Поводи за вълнение: Янис Антетокумпо в ролята на пойнт гард. Джейсън Кид обяви, че Янис ще бъде плеймейкърът на тима през новия сезон, което ще бъде кошмар за повечето отбори, изправящ се срещу Милуоки в съответната вечер. Всеки път, когато „чистокръвния грък“ спринтира на пълна скорост към противниковия кош може да се очаква нещо специално.
Джабари Паркър, който започва своя трети сезон, се намира в етап от кариерата си, който ще определи неговото бъдеще и роля в лигата. Бъкс се сдобиха с няколко нелоши нови попълнения през лятото в лицето на Матю Делаведова и Мирза Телетович и въпреки отсъствието на Мидълтън биха могли да се борят за плейофна позиция на изток.
В Милуоки се намира и още едно от най-често спряганите имена за трейд – Грег Монро. Джейсън Кид така и не успя да пригоди центъра към стила на игра на Бъкс и раздялата между двете страни изглежда като въпрос на време. Важен сезон се очертава именно за Кид, който за момента оставя сравнително добри впечатления от треньорските си действия, но ново представяне под очакванията може да скъси значително престоя му в Милуоки.
Лятото на Бъкс пък бе белязано с избора в драфта на Тон Мейкър – играч, който може да е или да не е с 4 години по-възрастен от колкото се представя.
ОРЛАНДО МЕДЖИК
Какво се случва в Орландо? Меджик събраха куп високи играчи, които ще се борят за минути, обещаващ млад талант в лицето на Аарън Гордън, който ще бъде поставен в изцяло нова за него роля, и дадоха $15 милиона за една година с Джеф Грийн. Тимът на Орландо е пълна загадка, като ръководството на отбора залага доста на това Сърдж Ибака да преподпише с тях следващото лято.
Все още не е ясно дали Елфрид Пейтън е пойн гардът, когото Меджик търсят, а трейда, който изпрати Виктор Оладипо в Оклахома подсказа, че се възлагат големи очаквания върху Марио Хезоня.
Поводи за вълнение: Два. Първият е блок партито, което Ибака и Биомбо ще организират за противниковите състезатели всяка вечер. Вече съществува и прякор за тандемът, който се подхвърля в онлайн пространството – The Congo Line.
Вторият е наемането на Франк Вогъл за главен треньор. Едва ли има тим, който да е бил по-близо от това да спре доминацията на ЛеБрон Джеймс в източната конференция, от този на Индиана Пейсърс в периода 2011-2014. Тогавашният състав на Пейсърс бе изграден върху масивното присъствие в подкошието на Дейвид Уест и Рой Хибърт и желязната игра в защита. Подобно предпоставки са налице в момента и в Орландо.
Меджик успяха да преподпишат с Еван Форние – може би един от най-изгодните договори през изминалото лято, в което хвърчаха пари във всички посоки. Но пред тях все още има твърде много въпросителни, които трябва да получат отговор, за да се завърне отбора отново в плейофите. Нещо, което организацията желае безкрайно много, след като тимът не е бил от особено значение след раздялата с Дуайт Хауърд. Един от тези въпроси е има ли Никола Вучевич бъдеще с екипа на Орландо?
ВАШИНГТОН УИЗАРДС
Напрежението в столицата се усеща и то не само заради приближаващия президентски вот и потенциалния апокалипсис след него. Джон Уол и Брадли Бийл имат търкания помежду си, които дори доведоха до спекулации, че някой от двамата може да бъде трейднат. Бийл подписа мегадоговор (5 години, $127 мил.) и очакванията към него ще са огромни. През изминалата кампания гардът на Вашингтон отново бе съпътстван от здравословни проблеми и дори заяви, че най-вероятно ще има ограничение в игровите минути до края на кариерата си. Уол пък претърпя операции и на двете колена през лятото, което е допълнителен повод за притеснение. Като цяло липсваха и сериозни промени в състава на тима, но не така стоят нещата на страничната линия.
Въпросът: Добър треньор ли е Скот Брукс? Престоят му в Оклахома бе доста успешен, но мнозина се чудят дали това не бе в следствие огневата мощ на състава тогава. Брукс така и не успя да „прескочи хълма“ и да донесе желаната титла за Тъндър, като неговите критици доста често изтъкваха на преден план невъзможността му да прави нужни промени и липсата на креативност в нападение. Под неговото ръководство обаче тимът достигна до финал в лигата и два пъти игра финали в конференцията, като може би само контузии попречиха на ОКС да вдигне трофея Лари О’Брайън. Сега ситуацията е доста по-различна и всички погледи ще са насочени към един от най-скъпо платените треньори в НБА. Поводи за вълнение: Ото Портър? Ситуацията във Вашингтон наистина не изглежда прекалено обнадеждаваща, но крилото на Уизардс може да се превърне в неочаквано добър играч ако продължи да прогресира със същите темпове на развитие, както през миналия сезон.
ЧИКАГО БУЛС
В контраст със съвременните тенденции в лигата, Булс решиха да сформират състав без нито един стрелец от тройката. Може би ръководството на отбора се надява Фред Хойбърг да се отчая толкова много, че сам да си тръгне.
Все още не е изцяло ясна стартовата петица на тима, но по всяка вероятност до Рондо, Уейд и Джими Бътлър ще бъдат сложени Таж Гибсън и Робин Лопез. Това прави Бътлър с неговите 32% успеваемост единствения най-добрия стрелец от периметъра. „Биковете“ разполагат с няколко опции на пейката, които могат да създадат повече свободни пространства, когато са на игрището в лицето на Никола Миротич и Дъг МакДърмът, но липсата на стрелба бе затвърдена след като Чикаго реши да вземе Майкъл Картър-Уилямс.
Въпросът: Колко време остава пред Фред Хойбърг? Дните на наставника начело на тима изглеждат преброени. Неговата философия за pace-and-space се разминава тотално с възможностите на състава, с който той разполага. Ако трябва да се залага за треньор, който със сигурност няма да доживее до края на сезона, то моят избор би бил Хойбърг.
Поводи за вълнение: Мъките на Джими Бътлър, в опита му да довлече отбора до плейофите…
Булс изглеждат толкова отчаяни, че сякаш дори Никс имат по-реалистични надежди за успех през новия сезон.
ДЕТРОЙТ ПИСТЪНС
Най-сериозният претендент да свали Кливланд от трона в Източната конференция? Защо не.
Стан Ван Гънди е наясно с какво разполага и няколко сравнително незабележими нови попълнения като Бобан Марянович и Иш Смит би трябвало да подсилят пейката на тима – ахилесовата пета през миналия сезон. Реджи Джаксън ще пропусне поне 6 седмици от началото на кампанията и това може да забави старта на Детройт, но ако ядрото от млади играчи, които запълват стартовата петица, продължи да се развива в правилна посока, то нищо чудно Пистънс да подобрят плейофното си представяне от тази година.
Очаква се по-голяма роля в нападение да бъде стоварена върху плещите на Тобайъс Харис – нещо, което се наблюдаваше в предсезонната подготовка.
Въпросът: Подобрил ли е Андре Дръмънд стрелбата си от фала? Ако имаш 35% успеваемост от наказателната линия, то опонентът ще продължава да те фаулира умишлено, което принуждава треньора да те остави на пейката. През лятото се носеха слухове, че Дръмънд може да опита да стреля „бабешката“, като те бяха потвърдени от Ван Гънди, но все още не се е наблюдавало подобно явление.
Поводи за вълнение: Младото и гъвкаво ядро на тима. Най-възрастният играч в стартовата петица на Пистънс е на 27, като всички имат (или ще имат) договори поне до 2019. Способността на Харис, Маркъс Морис и Кентавиъс Колдуел-Поуп да пазят по няколко позиции едновременно е една от основните причини да има големи очаквания към тима на Детройт.
ИНДИАНА ПЕЙСЪРС
Има доста очаквания към тима на Индиана през новия сезон, но дали те са основателни? Отборът успя да се пребори за плейофно място през миналата кампания, като огромна заслуга за това имаше Франк Вогъл, който вече не е начело на Пейсърс. Неочакваното решение за раздяла между двете страни, взето от Лари Бърд, остави доста учудени погледи, насочени към баскетболната легенда на Селтикс.
Въпросът: Какъв ще е новият облик на Индиана? Желанието на Бърд отборът да играе на по-бързи обороти е една от причините, която доведе до назначаването на Нейт МакМилан като главен треньор. Трейд, който изпрати Джордж Хил в Юта и на негово място дойде Джеф Тийг подсказва точно за това, но Пейсърс жънеха успехи през последните сезони основно благодарение на желязната си игра в защита.
Поводи за вълнение: Пол Джордж. В плейофите се видя, че Джорж заслужава място редом до най-елитните състезатели в лигата след като собственоръчно бе на път да елиминира Торонто в първи кръг. Крилото на Пейсърс никога не е крило амбициите си, че иска да бъде най-добрия играч в лигата и може би този сезон ще има шанс да се намеси сериозно в дискусията за MVP.
Ако погледнем състава на Пейсърс от миналата година, то е трудно да се повярва, че онзи тим е завоювал цели 47 победи. Ефектът от треньорската смяна ще бъде усетен през новия сезон, но дали неговият нюанс ще бъде положителен предстои да видим.
ШАРЛЪТ ХОРНЕТС
Шарлът изгради репутация през последните години на стабилен отбор със здрава защита и силно треньорско присъствие в лицето на Стийв Клифърд. „Стабилен отбор“ обаче едва ли са достатъчно задоволителни думи за собственика на тима, Майкъл Джордан. „Стършелите“ се разделиха с няколко важни ролеви играча – Джеръми Лин, Кортни Лий и Ал Джеферсън. Липсват гръмки нови попълнения, като тимът похарчи парите си това лято, за да даде нови договори на Николас Батум и Марвин Уилямс. Подобрение в самия отбор и израстване на младите играчи сякаш ще бъдат факторите, на които Хорнетс ще разчитат през предстоящия сезон.
Въпросът: Елитен пойнт гард ли е Кемба Уолкър? Със сигурност не можем да поставим Кемба до имена като Къри, Уестбрук и Крис Пол. Но може ли Уолкър да се сравнява с Уол, Лаури и Ървинг? Ако отговорът на този въпрос през предстоящия сезон е „да“, то Шарлът ще са изключително доволни.
Поводи за вълнение: Завръщането на Майкъл Кид-Гилкрист. Един от най-добрите защитници по периметъра, чиято липса през предходната кампания със сигурност остави много въпросителни какво ли щеше да се случи в плейофите, ако той беше здрав. МКГ взе участие в едва 7 мача миналия сезон, но според мнозина в организацията е бил причината Хорнетс да завършат силно кампанията.
Смела прогноза: Рой Хибърт отново ще бъде титулярен център в лигата и ще възроди кариерата си с помощта на Стийв Клифърд.
БОСТЪН СЕЛТИКС
Гласени от мнозина специалисти за втория най-добър отбор на изток, Селтикс изглеждат като един от малкото отбори, който може да мечтае да прекъсне доминацията на ЛеБрон в конференцията.
Въпросът: Ал Хорфърд ли е голямата звезда, която Селтикс чакаха? Докато той беше в Атланта една от критиките към Хоукс бе, че не разполагат с играч от звезден калибър. Изведнъж преминавайки в Бостън, Хорфърд се превърна в едва ли не най-добрия център в лигата – поне според феновете на „келтите“. Няма спор, че Хорфърд е интелигентен играч, който би трябвало безпроблемно да се впише в баскетболната философия на Брад Стивънс, но може ли той да бъде разликата между отпадане в първи кръг и финали на конференцията?
Поводи за вълнение: Брад Стивънс. Ако Бостън успее да направи скока от отбор-средняк до претендент за челните места на изток, то няма да е изненада ако Стивънс получи приза за треньор на годината.
Бостън все още има твърде много гардове в състава си и липса на дълбочина в предни позиции. Дани Ейнж продължава да колекционира драфт пикове, които не се материализират в нищо съществено и съвсем скоро тяхната стойност ще се изпари. Интересно ще бъде дали Джейлън Браун, избран под №3 в тазгодишния драфт, ще има съществена роля през настоящия сезон.
АТЛАНТА ХОУКС
Пол Милсап записа 19 точки, 9 борби и 7 асистенции в предсезонен мач срещу Орландо само за 19 минути. Това беше и единствената среща в която Милсап игра, а Дуайт Хауърд не взе участие. Динамиката в Атланта ще е доста по-различна през този сезон. Безброй пик-енд-роли с Шрьодер и Дуайт и доста често търсене на Милсап за надиграване 1-в-1 по всяка вероятност ще са основните елементи в нападение за тима на Майк Бъденхолзър. Хоукс обаче биват подценявани от мнозина представители на медиите отвъд океана, които доста бързо ги отписват от битката за плейофите.
Въпросът: Ще продължи ли възраждането на Дуайт Хауърд? С течение на лятото центърът не спря да качва клипове в социалните медии, упражнявайки стрелбата си от фала както и тази от средна дистанция – нов елемент в неговата игра. Завърнал се в родния си град, Дуайт изглежда по-мотивиран от всякога да докаже, че не той бе проблема за епичният колапс на Хюстън миналия сезон.
https://www.youtube.com/watch?v=FkHTKvayKXg
Поводи за вълнение: Атланта
Ако сезонът започне зле за Хоукс, то като нищо тимът може да насочи поглед към драфта и да търси изгодна сделка за Пол Милсап, който може да се окаже свободен агент следващото лято.
Смела и безразсъдна прогноза: Дуайт Хауърд ще е най-добрият център в лигата този сезон.
МАЯМИ ХИЙТ
Тимът на Маями е пример за това колко бързо се накланят везните в една или друга посока в НБА. Само преди две години Хийт играеха своя четвърти пореден финал. Сега от „Голямото трио“ единствения останал в Саут Бийч е Крис Бош и то заради здравословни проблеми, които не му позволяват да излезе на игрището. Ситуацията с Бош е доста деликатна – не само заради това, че има сериозен риск за живота на играча, ако той реши да пренебрегне лекарските предупреждения, но също и от финансова гледна точка. Очаква се Хийт да го освободят към края на март, когато той няма да може да се присъедини към плейофен отбор, като по този начин неговата заплата ще „падне“ от счетоводните книги на „горещите“.
Поводи за вълнение: Хасан Уайтсайд. Центърът получи така желания от него максимален договор и сега е време да докаже, че може да доминира в лигата и след като е усетил вкуса на луксозния живот.
Драгич и Уайтсайд са ветеранското присъствие (до колкото можем да говорим за такова при Уайтсайд), което трябва да покаже правилния път на младоците на Маями. Тайлър Джонсън получи солиден нов договор, а в следващите лета същото ще очакват и Джъстис Уинслоу и Джош Ричардсън. Пат Райли реши да хвърли заровете, пробвайки се с няколко дискусионни играча в лицето на Дерик Уилямс и Дион Уейтърс, но с оглед ситуацията в Маями, това не е чак такава голяма изненада. Ако сезонът започне зле, то като нищо тимът ще се бори за по преден избор от драфта.
ТОРОНТО РАПТЪРС
Тимът на Торонто завърши отминалия сезон с най-добрия рекорд в историята си, достигна финал на конференцията и успя да вземе цели два мача от ЛеБрон и компания. И отново почти никой не слага в сметките разположения в Канада баскетболен отбор. Пренебрегнати за пореден път, Раптърс би трябвало отново да са сред водещите тимове на изток.
Въпросът: Ще изгрее ли най-накрая звездата на Йонас Валанчунас? Лаури и ДеРоузан са свикнали да носят отбора на раменете си през редовния сезон (и да се пропукат по време на плейофите), но вече трета година мнозина чакат със затаен дъх литовецът да направи следващата крачка в развитието си и да стане един от най-добрите центрове в лигата. След като Раптърс се разделиха с Бисмак Биомбо през лятото, Валанчунас реално няма конкуренция за позицията на титулярен център и би трябвало да запише поне по 32-33 минути средно на мач.
Липсват нови гръмки имена в редиците на Торонто, но здрав ДеМаре Керъл, както и бързо изгряващата звезда на Норман Пауъл дават надежди, че Раптътс ще се задържат близо до върха в Източната конференция.
Абсурдно смела прогноза: Торонто ще завърши с най-добър баланс на изток през редовния сезон
КЛИВЛАНД КАВАЛИЪРС
Кайри Ървинг е ball hog, Кевин Лъв е пълна дупка в защита, Кавс не могат да спечелят, играейки 1-в-1, Тай Лу е некомпетентен треньор. И още, и още. Подобни изказвания заливаха медиите през целия минал сезон. Нито едно от тях, вярно или не, не е от значение. Кливланд е шампион и това е единственото нещо, което е от значение. ЛеБрон донесе първа титла в баскетболната история на организацията и ако имаше как да се кандидатира за президент, то със сигурност щеше да спечели убедително.
Въпросът: Имат ли сили Кавс за защита на титлата? Няколко на пръв поглед малки имена в лицето на Матю Делаведова и Тимофей Мозгов, известен още като $64 милионния мъж, напуснаха състава през лятото и тяхната липса със сигурност ще се усети в даден момент. Всички искат да се пробват срещу шампиона и ще дадат най-доброто от себе си, но ситуацията в Източната конференция е такава, че трудно може да се види сериозен противник за „Краля“ и неговия придворни.
Поводи за вълнение: Сладолед. Джеймс е помолил ръководството на тима да осигури безплатен сладолед за всички фенове в залата при първия мач от новия сезон, когато Кавс ще получат шампионските си пръстени.
Смела, но напълно логична прогноза: ЛеБрон няма да бъде избран за MVP. Джеймс има над 6 000 изиграни минути повече от всеки друг състезател, който е бил драфтнат в една година с него или в следваща такава. „Краля“ е наясно, че редовния сезон е дълъг и изтощителен, а всъщност е само загрявка за плейофите. Фактът, че Кавс могат да се чувстват уверени срещу всеки един съперник на изток, било то със или без домакинско предимство, ще доведе до съхранение на силите и движение по инерция, което ще бъде напълно достатъчно.