Торонто
РАПТЪРС
2015-2016 баланс: 56-26
Кой си тръгна?
Бисмак Биомбо, Джеймс Джонсън, Луис Скола
Кои са новите?
Якоб Пъртъл, Паскал Сиакам, Джаред Сълинджър, Фред ВанВлийт
През последната кампания, Торонто Раптърс се обособи като основен конкурент на Кливланд в борбата на изток. Отборът направи още една крачка в развитието си и това си пролича през изминалото лято. То беше повече от фантастично, а причината за това се казва ДеМар Дерозан. Играчът подписа пет годишен договор, избирайки Торонто пред родния Ел Ей и по този начин показа лоялност към Раптърс. Но най-хубавото в случая е, че един от най-добрите тандеми в НБА се запазва и заедно с Кайл Лаури ще опитат да изведат състава до нови финали в конференцията. Тайната на успеха на олимпийските медалисти е в тяхното приятелство извън паркета, което те успяват да интегрират и на игрището.
Постигайки средно по около 50 победи през последните три сезона, отборът на Раптърс се намира на доста добра позиция – може би най-добрата в тяхната история. Това само по себе си означава, че няма причина за промяна на формулата и състава, които им донесоха успех в последно време. Играчите са щастливи в отбора и искат да бъдат там. Разбира се, ръководството си е поставило приоритети и ги следва. Биомбо не беше един от тях и това лято канадците не пожелаха да преследват играча с дългосрочен договор.
За сметка на това организацията се подсили с няколко нови попълнения – през драфта и свободния пазар. Торонто получиха избор от първия кръг благодарение на трейда на Андреа Барняни преди няколко сезона. Това е доста мъдър ход от страна на ръководството, поради простата причина, че ще се избегнат евентуални затруднения с финансовия бюджет на състава. Другото ново попълнение Джаред Сълинджър подписа солиден договор с тима. Той има известни проблеми с килограмите, но да не забравяме, че парите са голям стимул и той ще може да помогне на Раптърс да преживеят нови финали на изток.
Очаквания за TOR 2016-2017: около 45 победи и място в плейофите
***
Бостън
СЕЛТИКС
2015-2016 баланс: 48-34
Кой си тръгна?
Джаред Сълинджър, Еван Търнър
Кои са новите?
Джейлън Браун, Гершон Ябусел, Анте Зизич, Деметриус Джаксън, Бен Бентил, Джералд Грийн, Ал Хорфърд
Бостън записаха малко под 50 победи през изминалата кампания и няма да сбъркаме ако отчетем, че отборът прогресира с всеки изминал ден под ръководството на треньора Брад Стивънс и генералния мениджър Дени Ейндж.
Лятото бе изключително напрегнато за организацията и пред ръководството имаше доста въпроси за изясняване. Селтикс имаха право да избират под №3 в драфта и въпреки, че предварително сочените за потенциални звезди Крис Дън и Бъди Хийлд бяха все още налични, Ейндж предпочете да привлече в състава Джейлън Браун. Истината е че мениджърът на „зелените“ много харесва атлетизма и комплексността на Браун, като новобранецът ще трябва да замести напусналия Еван Търнър с идеята да се превърне в основен играч.
Така или иначе, най-голямата липса на Селтикс от години е наличието на играч със статут на звезда. На пазара това лято имаше една „мега звезда“ и мениджмънта на Сетликс направи всичко по силите си да я склони да се присъедини към отбора. За срещата между Дюрант и ръководството на Селтикс, Ейндж извади тежката артилерия, като покани на нея да присъства любимият футболист (NFL) на Кей Ди – Том Брейди. Въпреки че решението на Дюрант не съвпадна с желанието на Ейндж, Селтикс все пак направиха много силен удар с привличането на Ал Хорфърд.
Съставът е отлично окомплектован и готов за нови подвизи през идния сезон
Очаквания за BOS 2016-2017: около 45 победи и място в плейофите
***
Ню Йорк
НИКС
2015-2016 баланс: 32-50
Кой си тръгна?
Кърт Рамбис (треньор), Арън Афлало, Хосе Калдерон, Лангстън Галъуей, Джериан Грант, Робин Лопез, Дерик Уилямс, Тони Ротън
Кои са новите?
Джеф Хорначек (треньор), Гилермо Ернангомез, Брендън Дженингс, Миндаугас Кузминскас, Кортни Лий, Морис Ндор, Джоаким Ноа, Джъстин Холидей, Дерик Роуз
Никс безспорно ще са един от най-интригуващите отбори в лигата през предстоящата кампания предвид множеството размествания, които мениджмънта предприе с цел подобряване на състава.
След като записаха трети последователен сезон с отрицателен баланс, ръководството пое нещата в свои ръце. Двете основни парчета в ростъра, около които трябваше да се гради бяха супер звездата им Кармело Антъни и отлично представящия се през изминалата година новобранец – Кристапс Порзингис.
Още с пристигането си в тима, Фил Джексън се зае с разчистване на тежките договори от отбора и събиране на множество „разменни монети“. Натрупването трябваше да приключи в даден момент и акумулираният потенциал да се трансформира в звезда. Точно така се стигна и до най-шумния трансфер в лигата от началото на лятото – а именно, Дерик Роуз пристигна в „голямата ябълка“. В последствие към състава бяха привлечени Джоаким Ноа, Брендън Дженингс, Кортни Лий и пр.
Никс окомплектоваха отличен отбор, за който самият Дерик Роуз дори си позволи да постави определението отпред – „Супер“.
Нов град, нов отбор, нова публика, нови очаквания. Всичко пред Дерик Роуз е ново, а след като само преди дни федералния съд оправда звездата по обвинения повдигнати от негова бивша приятелка, вече абсолютно всички предпоставки за ново начало пред Ди Роуз са налице. А за нас феновете остава само да следим с интерес.
Защото става въпрос за Ню Йорк, а когато си говорим за Ню Йорк, няма как да не е интересно.
Очаквания за NYK 2016-2017: около 40 победи и борба за място в плейофите
***
Бруклин
НЕТС
2015-2016 баланс: 21-61
Кой си тръгна?
Тадеъс Йънг, Джаред Джак, Уейн Елингтън, Уили Рийд
Кои са новите?
Айзеа Уайтхед, Антъни Бенет, Тревър Букър, Ранди Фой, Джъстин Хамилтън, Джерами Лин, Луис Скола, Грейвъс Васкез, Карис ЛаВерт
Идният сезон не предпоставя нищо друго за тима от Бруклин освен ролята на тотален аутсайдер в дивизията. Нещо повече, очевидни са опитите на ръководството да преизгради отборът, но позицията в която се намира и тежкото наследство, което завещават предните мениджъри не предвещават светло бъдеще в близките няколко години.
Въпреки скептичните прогнози и очаквания, всеки който иска да победи Нетс през идния сезон ще трябва доста да се изпоти. Тимът показа добра игра в нападение по време на контролите преди кампанията, като основното предизвикателство пред Кени Аткинсън ще бъде играта в дефанзивен план.
Очаквания за BKN 2016-2017: около 20 победи
***
Филаделфия
СИКСЪРС
2015-2016 баланс: 10-72
Кой си тръгна?
Иш Смит, Айзеа Кенън
Кои са новите?
Бен Симънс, Тимъти Луау, Фуркан Кормаз, Дарио Сарич, Джаред Байлис, Брендън Пол, Джералд Хендерсън, Серхио Родригез
Сиксърс завършиха на последно място в лигата през изминалия сезон. Нещо повече, отборът на Филаделфия е губил 62 или повече срещи във всяка една от последните си три кампании в лигата. Да, в средата на 2012г., ръководството на тима пое в посока „преизграждане“ на състава. Последва мъчителен период, в който представянето на отбора по-скоро тормозеше сетивата на възприятие на феновете, от колкото да отговаряше на стандартите на лигата.
Досадата и агонията от представянето на отбора постепенно се материализира в няколко на брой топ проспекти от драфта, включително и тазгодишния безспорен №1 – Бен Симънс.
Нерленс Ноел (ще му бъде направена направена микро операция) започна да се отвърждава като един от елитните защитници в лигата. Джоел Ембийд е готов за дебют. Окафор показа, че е отличник в нападение. Към състава се присъединяваха Дарио Сарич и Бен Симънс. Сякаш тежкия и тъмен път в тунела, по който бяха поели Сиксърс рязко се озари. Не, светлината не се оказа влак. Бъдещето пред Фили със сигурност е светло, но така или иначе за поредна година феновете ще трябва да занижат очакванията си. Топ звездата на драфта и предварително обявеният за „франчайз“ играч Бен Симънс, ще пропусне кампанията заради контузия.
Очаквания за PHI 2016-2017: около 20 победи