OffRtg – брой отбелязани точки средно на мач за 100 владения на топката.
DefRtg – брой допуснати точки средно на мач за 100 владения на топката.
Pace – брой владения на топката за 48 минути
Долните статистики и цифри са след изиграването на всички мачовете от плейофите до момента.
Кливланд Кавалиърс
OffRtg: 116.2 (1)
DefRtg: 102.9 (9)
Pace: 91.8 (14)
В повторение на миналогодишните финали отборите на Голдън Стейт и Кливланд отново се изправят един срещу друг в спор за трофея Лари О’Брайън. Ще могат ли Уориърс да подпечатат феноменалното си представяне през редовния сезон с втора поредна титла или Кливланд ще усети вкуса на шампанското за първи път в историята на организацията?
* * *
Цифри:
Голдън Стейт:
- Уориърс са най-ефективният сред всички тимове в плейофите в последната четвърт, отбелязвайки средно с 16.4 точки повече спрямо противника за сто владения на топката.
- „Воините“ са асистирали 62% от кошовете си, което ги нарежда на първо място в плейофите.
- Тимът на Голдън Стейт има 51% успеваемост от тройката в последните пет минути на завързани мачове. Стеф Къри е 9/12 от далечно разстояние в т.нар. clutch ситуации.
Кливланд:
- Кавалиърс са най-ефективният отбор в нападение в плейофите от 1987 насам.
- Имат средно на мач по 23.1 пробива към коша, което ги нарежда на последно място сред всички тимове в плейофите.
- Кливланд има успеваемост от 43.4% при стрелбата от тройката, като 40.8% от всички техни изстрели идват зад линията за три точки – Кавс са номер едно и по двата показателя.
- От 123 изстрела на Джей Ар Смит в плейофите, 106 са дошли от тройката (86%).
* * *
Треньорите – Стийв Кър има два сезона зад гърба си и две участия във финалите в НБА. Опитът му, макар и на пръв поглед скромен, е доста повече от колкото на колегата му отсреща – Тайрън Лу. Застанал начело на Кавс в средата на сезона, Лу за първи път ще се изправи срещу сериозен противник от ранга на Голдън Стейт.
Историята – През миналия сезон Кевин Лъв не успя да вземе участие във финалната серия заради контузия в рамото, получена в първия кръг срещу Бостън след сблъсък с Кели Олиник. Кайри Ървинг също бе принуден да наблюдава от страни след като удари коляното си в края на мач №1. В момента и двамата са здрави, като Кавс добавиха и няколко нови оръжия на пейката в лицето на Чанинг Фрай и Ричард Джеферсън.
В състава на Уориърс няма значителни промени, като единственото ново попълнение е Андерсон Варежао, който дойде именно от Кливланд по-рано през кампанията.
Редовния сезон – „Воините“ спечелиха и двата мача, като доста убедителна бе победата при гостуването в Кливланд, а малко след нея дойде уволнението на Дейвид Блат. Кавс имаха проблем с отбелязването на точки, като Джеймс, Лъв и Ървинг стреляха общо 3/25 от тройката. В същото време Дреймонд Грийн имаше средни показатели от 19 точки, 11 борби и 8.5 асистенции в двете срещи, а т.нар. Death Lineup на Голдън Стейт не записа нито една минута на игрището.
* * *
Въпроси и към двата отбора:
- Ще могат ли Кливланд да надиграят Уориърс в нападение? Сегашният отбор на Кавс няма нищо общо с този от миналата година, когато тимът просто бе принуден да разчита само и единствено на ЛеБрон Джеймс заради контузиите в състава. Кливланд се справи повече от успешно в офанзивен план срещу досегашните си съперници в плейофите, но задачата да отбележат повече точки от Голдън Стейт ще бъде значително по-трудна.
- Кой ще пази ЛеБрон Джеймс? Това е основният въпрос пред Стийв Кър, който може да доведе до промяна в стартовата петица на „воините“. Ако Кър реши да се довери на досегашните титуляри, то Харисън Барнс ще започне срещу Джеймс, но е доста вероятно това да не продължи дълго и тази на пръв поглед непосилна задача да бъде възложена на Дреймонд Грийн. Андре Игуодала също ще бъде една от основните опции пред Кър, като именно представянето му в дефанзивен план бе причината той да бъде избран за „Най-полезен играч“ във финалите миналата година.
- Могат ли Кавс да играят добра защита с Кевин Лъв и Кайри Ървинг едновременно на игрището? Двамата изпитват сериозни затруднения при пазенето на pick-and-roll комбинации, като Уориърс със сигурност ще гледат да ги атакуват при всяка една възможност. Най-силното оръжие на Голдън Стейт в нападение е моментът, в който Дреймонд Грийн поставя заслон за Къри. В традиционная случай Лъв и Ървинг са основните защитници в такава ситуация. Тайрън Лу може да избере да сложи ЛеБрон срещу Дреймонд, като по този начин това ще неутрализира въпросната комбинация по подобие на серията с Оклахома, където Кевин Дюрант пазеше Грийн. Това обаче ще доведе до физическо изтощение за Джеймс в защита. Друг вариант за Кавс е Тристан Томпсън да пази Грийн, но тогава Лъв ще трябва да остане в подкошието, където той позволява на опонентите да вкарват в 62% от ситуациите, което го нарежда на последно място сред всички играчи в плейофите. Няма да е огрмона изненада ако Матю Делаведова получи доста повече минути във финалната серия, а Лъв отново се окаже на пейката в последната четвърт както в мачове №3 и 4 срещу Торонто.
- Кой отбор ще наложи своето темпо? Уориърс обожават да играят на бързи обороти докато Кавс предпочитат да забавят скоростта, както може да се види спрямо цифрите в началото.
- Коя пейка ще е по-продуктивна? Кливланд разполага с доста повече опции спрямо миналата година, но Уориърс със сигурност остават с един от най-добрите second unit-и в лигата.
- Могат ли Кавс да доминират при борбите? Нещо, което се наблюдаваше при предходния сблъсък между двата отбора и което изглежда като ахилесовата пета на Голдън Стейт в пелйофите до момента.
* * *
Прогноза – Тимът на Голдън Стейт се измъкна от най-тежката серия, в която е участвал за последните две години и сякаш няма с какво да бъде изненадан от тук нататък. Кливланд доминираше през целия сезон в Източната конференция, но нивото на опонентите едва ли може да се мери с това на шампионите. ЛеБрон и компания със сигурност са по-отпочинали, което може да има даде предимство, но дали това ще е достатъчно срещу историческия тим на Уориърс?
Голдън Стейт 4-3 Кливланд