Новобранци: Таунс и всички останали

Новобранец на годината (en. Rookie Of the Year, ROY) е награда, която се връчва на най-добре представилия се играч в дебютния за него сезон в края на съответния сезон. Победителят се избира чрез гласуване от избрани представители на медиите в САЩ, които отразяват НБА.

0
378

Миналият месец: Нови лица на хоризонта

Карл-Антъни Таунс символизира светлото бъдеще за тима на Минесота. Центърът се отличава с представянето си спрямо всички останали състезатели, правещи дебютния си сезон в лигата и към момента няма две мнения по въпроса, че той е най-добрият новобранец не само през настоящата кампания, но и от доста време насам. Специалистите дори правят сравнения с Кевин Гарнет и Антъни Дейвис, което говори за огромния потенциал на играча на „вълците“.

Критериите, по които се оформя класацията:

  • Индивидуални показатели за последния месец
  • Напреднали статистики
  • Важност на играча за отбора
  • Баланс на отбора

1. Карл-Антъни Таунс

Отбор: Минесота Тимбърулвс (19-41)

Статистики: 21.1 точки, 11.8 борби, 2.3 асистенции, 1.6 блока, 53.7 FG%

Таунс имаше чудовищно представяне през февруари, записвайки статистики от 21 точки и близо 12 борби средно на мач. Минесота спечели 5 от 11-те си мача през изминалия месец и то срещу отбори като Чикаго, Торонто, Л.А. Клипърс и Бостън. Таунс и Уигинс са ядрото на младия отбор на „вълците“ и назначаването на нов треньор през лятото може да ги приближи до тимовете, борещи се за плейофни места през следващия сезон.

2. Майлс Търнър

Отбор: Индиана Пейсърс (30-29)

Статистики: 13.4 точки, 6.6 борби, 1.8 блока, 51.0 FG%, 33.3 3P%

Търнър се превръща в основна част от нападението на Индиана в заключителните моменти на оспорвани мачове. Центърът на Пейсърс е единственият новобранец, които има реален принос за отбор с положителен баланс, който ще участва в плейофите. Скорост, добро придвижване по корта, игра в защита и дори прилична стрелба от тройката – качества, които го извеждат до втора позиция в нашата класация.

3. Кристапс Порзингис

Отбор: Ню Йорк Никс (25-36)

Статистики: 14.8 точки, 5.9 борби, 2.1 блока, 43.2 FG%, 29.5 3P%

Литовецът все още поддържа сравнително постоянство в представянето си, но треньорската смяна в Ню Йорк определено не се оказа положителна както за него, така и за целия тим. Никс спечелиха едва два мача през февруари и шансовете им за участие в плейофите остават само теоретични. Тимът от Ню Йорк няма правата върху собствения си избор от драфта това лято и се очертава поредната разочароваща кампания, в която Порзингис е единственият останал лъч светлина.

4. Ди’Анджело Ръсел

Отбор: Лос Анджелис Лейкърс (11-49)

Статистики: 15.0 точки, 3.0 борби, 4.0 асистенции, 1.0 откраднати топки, 45.9 FG%, 46.2 3P%

Гардът на Лейкърс сякаш най-накрая е спечелил доверието на Байрън Скот, тъй като игровите му минути и ролята в отбора нараснаха значително през последните няколко мача. Това се дължи и на „отстъпването“ на заден план на Коби Брайънт, който все повече започва да се изявява като ментор за младите играчи в редиците на „езерняците“. Към Ръсел бе гледано доста скептично в началото на сезона, но играта му в последно време показва, че не случайно бе избран под номер две в драфта.

5. Джалил Окафор

Отбор: Филаделфия 76ърс (8-52)

Статистики: 18.5 точки, 6.5 борби, 1.5 асистенции, 1.3 блока, 56.8 FG%

Окафор записва стабилни цифри във Филаделфия, но тимът отново се намира на абсолютното дъно в лигата и една единствена победа през февруари е доказателство за това. Все още съществува и проблемът с ефективността, когато Окафор и Ноел се намират едновременно на игрището – нещо, което ще бъде наблюдавано с голям интерес от останалите отбори в лигата, както се видя в края на трансферния прозорец.

Следващите пет: Девин Буукър (PHO), Емануел Мудией (DEN), Никола Йокич (DEN), Джъстис Уинслоу (MIA), Стенли Джонсън (DET)

ОСТАВИ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here