Оскар Робъртсън – Господин трипъл-дабъл

0
495

Все още се чудя коя от двете индивидуални статистики от сезон 1961-62 е по-фамозна.

Дали тази на Уилт Чембърлейн завършил сезона с 50.4 точки средно на мач или тази на играещия за втора година в лигата Оскар Робъртсън, който завършва сезона с 12.5 борби, 11.4 асистенции и 30.8 точки средно на мач.

Избран през 1960г. от Сисинати Роялс под номер едно в драфта, Робъртсън бързо се адаптира и се налага като лидер на своя отбор.

По това време Синсинати са най-слабия отбор в лигата като предната година регистрират само 19 победи. С новото си попълнение нещата корено се променят като още в първия сезон на Робъртсън, Синсинати печелят 33 победи, но това се оказва недостатъчно за да влязат в плейофите.

Сезон 1961-62г. ще остане за винаги в историята на лигата, след като Оскар Робъртсън завършва с трипъл-дабъл в почти всеки мач от редовния сезон, като средната му статистика в края на кампанията достига до двуцифрени резултати в трите основни компонента на играта – точки, асистенции и борби. Синсинати Роялс завършват като втори отбор на запад, но в последствие младият отбор воден от коуч Уолф е отстранен на полуфиналите от Детройт Пистънс.

Няколко месеца по-късно, точно преди да започне 17тия сезон в НБА, Синсинати Роялс са преместени в източната конференция, в компанията на Сиракуза и Бостън. Оскар Робъртсън извежда отбора си до финал на конференцията, където  Синсинати губят серията в седми мач от Бил Ръсел и неговия Селтикс.

След десет изиграни сезона с екипа на Синсинати Роялс, една награда за най-полезен играч в редовния сезон /1962-63/, три статуетки за най-полезен играч на мач на звездите /1961, 64, 69/ и средно по 30т. на мач през годините, Оскар Робъртсън облича екипа на Милуоки Бъкс.

Заформил невероятен тандем с Лу Алсиндор 1, Робъртсън и компания завършват сезон 1970-71 с 66 победи и 16 загуби като поставят рекорд и за най-много поредни /20/ победи в един сезон.

Милуоки буквално прегазват съперниците си в плейофите като регистрират само 2 загуби в 14 мача и са обявени за шампиони на НБА, а Оскар Робъртсън печели своя пръв /единствен/ шампионски пръстен.

ОСТАВИ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here